54th Halberg Awards Nominees

High Performance Sport New Zealand Sportswoman of the Year

Nominees

  • Abby Erceg (Football)
  • Amy Satterthwaite (Cricket)
  • Christy Prior (Snow Sports)
  • Eliza McCartney (Athletics)
  • Laura Quilter (Surf Life Saving)
  • Lisa Carrington (Canoeing)
  • Luuka Jones (Canoeing)
  • Lydia Ko (Golf)
  • Natalie Rooney (Shooting)
  • Portia Woodman (Rugby)
  • Valerie Adams (Athletics)
  • Zoe McBride (Rowing)

This award is proudly sponsored by High Performance Sport New Zealand

Last year's winner :
Lydia Ko (Golf)

High Performance Sport New Zealand Sportsman of the Year

Nominees

  • Beauden Barrett (Rugby)
  • Brayden Graham (Mixed Martial Arts)
  • Byron Chivers (Mixed Martial Arts)
  • Chris Wood (Football)
  • Danny Lee (Golf)
  • George Bennett (Cycling)
  • Hayden Paddon (Motorsport)
  • John Kennard (Motorsport)
  • Joseph Parker (Boxing)
  • Jossi Wells (Snow Sports)
  • Mahe Drysdale (Rowing)
  • Max Beattie (Surf Life Saving)
  • Nick Willis (Athletics)
  • Peter Michael (Skating)
  • Sam Gaze (Cycling)
  • Sam Meech (Yachting)
  • Shane Van Gisbergen (Motorsport)
  • Shannon McIlroy (Bowls)
  • Steven Adams (Basketball)
  • Tom Walsh (Athletics)
  • William Trubridge (Diving)
  • Winston Reid (Football)

This award is proudly sponsored by High Performance Sport New Zealand

Last year's winner :
Kane Williamson (Cricket)

Disabled Sportsperson of the Year

Nominees

  • Amy Jane MacDonald (Para-Waka Ama)
  • Anna Grimaldi (Para-Athletics)
  • Cameron Leslie (Para-Swimming)
  • Corey Peters (Para-Skiing)
  • Liam Malone (Para-Athletics)
  • Mary Fisher (Para-Swimming)
  • Nikita Howarth (Para-Swimming)
  • Rick Dodson, Andrew May, Chris Sharp (Para-Sailing)
  • Sophie Pascoe (Para-Swimming)
 

Last year's winner :
Sophie Pascoe (Para Swimming)

Team of the Year

Nominees

  • All Blacks (Rugby)
  • Black Ferns (Rugby)
  • Blackjacks Men's Fours - Mike Nagy, Mike Kernaghan, Blake Signal and Ali Forsyth (Bowls)
  • Haden Paddon and John Kennard (Motorsport)
  • Men’s 49er – Peter Burling and Blair Tuke (Yachting)
  • Men's Blackjacks (Bowls)
  • Men’s Pair – Hamish Bond and Eric Murray (Rowing)
  • New Zealand Black Fins (Surf Life Saving)
  • New Zealand Golf Croquet Team - Chris Clarke, Jenny Clarke, Duncan Dixon, Phillip Drew and Mike Crashley (Croquet)
  • Paddle Ferns (Canoeing)
  • Rowing Women’s Eight (Rowing)
  • Rowing Women's Pair - Rebecca Scown and Genevieve Behrent (Rowing)
  • Squash New Zealand World Doubles Team (Squash)
  • Team Sprint – Eddie Dawkins, Ethan Mitchell and Sam Webster (Cycling)
  • The Hurricanes (Rugby)
  • Women’s 470 - Jo Aleh and Polly Powrie (Yachting)
  • Women’s 49erFX - Alex Maloney and Molly Meech (Yachting) 
 

Last year's winner :
All Blacks (Rugby)

Buddle Findlay Coach of the Year

Nominees

  • Anthony Peden (Cycling)
  • Brent Ward (Para-Athletics)
  • Chris Boyd (Rugby)
  • Dale Stevenson (Athletics)
  • Gordon Walker (Canoeing)
  • Hamish Willcox (Yachting)
  • James Mortimer (Para-Athletics)
  • Jason Pocock (Surf Life Saving)
  • Jeremy McColl (Athletics)
  • Jim Maloney (Yachting)
  • Kiwi Campbell (Waka Ama)
  • Mark Howard (Yachting)
  • Nathan Handley (Yachting)
  • Raylene Bates (Para-Athletics)
  • Roly Crichton (Para-Swimming)
  • Sean Thompson (Snow Sports)
  • Simon Mayne (Para-Swimming)
  • Steve Hansen (Rugby)

This award is proudly sponsored by Buddle Findlay

Last year's winner :
Steve Hansen (Rugby)

SKY NEXT Emerging Talent Award

Nominees

  • Dylan Schmidt (Trampoline)
  • Finn Bilous (Snow Sports)
  • Monty Patterson (Football)
  • George Gautrey (Yachting)
  • Nick Johnson (Yachting)
  • Jason Matthews (Baseball)
  • Hamish McLean (Para-Swimming)
  • Maynard Peel (Cycling BMX)
  • Campbell Stewart (Cycling)

This award is proudly sponsored by Sky Next

Last year's winner :
Eliza McCartney (Athletics)

New Zealand's Favourite Sporting Moment

Nominees

 

Last year's winner :
Grant Elliott (Cricket)

Sport New Zealand Leadership Award

Nominees

 

Last year's winner :

Lifetime Achievement Award

Nominees

 

Last year's winner :