56th ISPS Handa Halberg Awards Nominees

 

 

ISPS Handa Sportsman of the Year

Nominees

  • Brodie Retallick (Rugby Union)
  • Codie Taylor (Rugby Union) 
  • David Andrew Liti (Olympic Weightlifting)
  • David Nyika (Boxing) 
  • George Bennett (Cycling)
  • Michael Venus (Tennis) 
  • Nico Porteous (Freeskiing) 
  • Paddy Chapman (Croquet) 
  • Patrick Bevin (Cycling) 
  • Richie Mo'unga (Rugby Union) 
  • Ross Taylor (Cricket) 
  • Sam Gaze (Cycling) 
  • Sam Webster (Cycling)
  • Scott Dixon (Motorsport) 
  • Scott McLaughlin (Motorsport) 
  • Steven Kent (Surf Life Saving) 
  • Tim Robertson (Orienteering) 
  • Tomas Walsh (Athletics) 
 

Last year's winner :
Tom Walsh

High Performance Sport New Zealand Sportswoman of the Year

Nominees

  • Abby Erceg (Football)
  • Alana Barber (Athletics) 
  • Caitlin Ryan (Canoe Racing)
  • Eliza McCartney (Athletics) 
  • Evie Corrigan (Powerlifting)
  • Jo Edwards MNZM (Bowls)
  • Joelle King (Squash)
  • Jonelle Price (Equestrian) 
  • Julia Ratcliffe (Athletics) 
  • Kendra Cocksedge (Rugby Union) 
  • Lisa Carrington (Canoe Racing) 
  • Lydia Ko (Golf) 
  • Marquita Gelderman (Orienteering)
  • Michaela Blyde (Rugby Union) 
  • Olivia Eaton (Surf Life Saving) 
  • Rushlee Buchanan (Cycling)
  • Ruth Croft (Athletics)
  • Sarah Goss (Rugby Union)
  • Stacey Michelsen (Hockey)
  • Suzie Bates (Cricket)
  • Valerie Adams (Athletics) 
  • Zoi Sadowski-Synnott (Snowboarding)
 

Last year's winner :
Lisa Carrington

ISPS Handa Para Athlete/Team of the Year

Nominees

  • Adam Hall (Para Alpine Skiing)
  • Aotearoa NZ Para Waka Ama V12 (Para Waka Ama)
  • Commonwealth Games Para-Triples - Barry Wynks, Bruce Wakefield and Mark Noble (Para Bowls)
  • Corey Peters (Para Alpine Skiing)
  • Holly Robinson (Para Athletics)
  • Michael Johnson (Para Shooting)
  • Nicole Murray (Para Cycling)
  • Rachel Maia (Para Climbing) 
  • Scott Martlew (Para Canoe Racing)
  • Sophia Pascoe (Para Swimming) 
 

Last year's winner :
Sophie Pascoe

ISPS Handa Team of the Year

Nominees

  • All Black Sevens (Rugby Union)
  • Black Ferns Sevens (Rugby Union)
  • Women's Doubles - Joelle King and Amanda Landers-Murphy (Squash)
  • Men’s Double Scull - John Storey and Chris Harris (Rowing)
  • Men’s Team Sprint – Eddie Dawkins, Ethan Mitchell and Sam Webster (Cycling)
  • NZ Indoor Cricket 17 years and under boys (Indoor Cricket)
  • NZ Junior Black Fins Surf Life Saving)
  • NZ Underwater Hockey Men (Underwater Hockey)
  • NZ Underwater Hockey Women (Underwater Hockey)
  • NZ Football Under 17 Women (Football)
  • NZ Women’s Kayaking Team (Canoe Racing)
  • Vantage Black Sticks Women (Hockey)
  • Women’s Double Scull - Brooke Donoghue and Olivia Loe (Rowing)
  • Women’s Pair - Grace Prendergast and Kerri Gowler (Rowing)
 

Last year's winner :
Emirates Team New Zealand

Buddle Findlay Coach of the Year

Nominees

  • Allan Bunting (Rugby Union)
  • Chris Waller (Horse Racing)
  • Clark Laidlaw (Rugby Union)
  • Dale Stevenson (Athletics)
  • Eugene Bareman (Mixed Martial Arts)
  • Gordon Walker (Canoe Racing) 
  • Jason Pocock (Surf Life Saving) 
  • Jeremy McColl (Athletics)
  • Joe Schmidt (Rugby Union)
  • Kiwi Campbell (Waka Ama)
  • Leon Birnie (Football)
  • Marcelo Lopes (Mixed Martial Arts)
  • Raylene Bates MNZM (Para Athletics) 
  • Roly Crichton (Para Swimming)
 

Last year's winner :
Gordon Walker

Sky Sport Emerging Talent Award

Nominees

  • Amelia Kerr (Cricket)
  • Anna Leat (Football)
  • Dylan McCullough (Triathlon)
  • Gaibreill Wainohu (Waka Ama), 
  • Hamish McLean (Para Swimming)
  • Jocelyn Hong (Ice Figure Skating)
  • Josh Armit (Yachting)
  • Kanah Andrews-Nahu (Olympic Weightlifting)
  • Kyle Glogoski (Baseball)
  • Lewis Clareburt (Swimming)
  • Maddison-Lee Wesche (Athletics)
  • Maxwell Darling (Basketball), 
  • Rebecca Jones (Archery)
  • Risaleaana Pouri-Lane (Rugby Union) 
  • Zac Reid (Surf Life Saving)
 

Last year's winner :
Ellesse Andrews

New Zealand's Favourite Sport Moment

Nominees

 

Last year's winner :
Mitchell Hunt (Rugby)